XII Festiwal Barok na Spiszu

Tuesday, August 13, 2024

W dniach 15-24 sierpnia 2024 odbędzie się kolejna dwunasta festiwalu Barok na Spiszu.

Barok na Spiszu to wydarzenie nie tylko muzyczne. Odbywa się on w niezwykle ciekawym historycznie i przyrodniczo miejscu, jakim jest polski Spisz, miejscu wartym odwiedzenia latem. Wystrój kościołów w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu, Nowej Białej i Jurgowie to prawdziwe barokowe perełki, w któych co roku rozbrzmiewa muzyka barokowa w najlepszych wykonaniach; w tym roku pod tytułem „Muzyczne ekstrawagancje”.

W tym roku po raz pierwszy będziemy gościć na Orawie w przepięknym drewnianym kościółku św. Jana Chrzciciela w Orawce, gdzie znajdują się wyjątkowe zabytkowe organy z 1670 r., na których zagra i opowie o nich Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa. Koncert odbywa się dzięki współpracy w Parafia orawczańską i zaangażowaniu jej Proboszcza, Księdza Wojciecha Mozdyniewicza. Przy okazji tego koncertu dowiemy się między innymi, w jaki sposób dostarczano organom powietrze, gdy nie było jeszcze możliwości zasilania prądem, a także w jaki sposób uzyskać na organach efekt bębna. Na ten koncert, będący prologiem festiwalu zapraszamy 15 sierpnia.

Zaś kolejnego dnia, 16 sierpnia, festiwal rozpocznie się już na Spiszu w Jurgowie koncertem zatytułowanym „Anioły zza klasztornej kraty”, podczas którego zespół Donne Armoniche wraz ze Scepus Baroque w składzie żeńskim wykonają niezwykle rzadko prezentowane utwory barokowych włoskich i polskich kompozytorek zakonnych. Kolejny wieczór będzie poświęcony violi da gamba. 17 sierpnia w uroczym kościółku św. Walentego w Krempachach zanurzymy się w samą głębię jej piękna podczas koncertu duetu gambowego Justyny i Piotra Młynarczyków.

Drugi tydzień festiwalowy to energia i rytm. 22 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy zachwycimy się blaskiem trąbek słuchając zespołu Tubicinatores Gedanenses z Gdańska z repertuarze hejnalistów i piszczków wieżowych, a na finał festiwalu zapraszamy do Frydmana, gdzie 24 sierpnia zespół Cornu Copiae (Róg Obfitości) porwie nas w objęcia rytmu. W jego wykonaniu usłyszymy utwory, których podstawą są wzorce rytmiczne.

Tradycyjnie przed każdym koncertem odbędzie się zwiedzanie kościoła, gdzie odbywa się koncert, z miejscowymi przewodnikami, a w tajniki poszczególnych programów tradycyjnie wprowadzą przygotowane przed zespoły mini-wykłady, które posłużą publiczności niczym dobry przewodnik na szlaku. Zapowiada się zatem wspaniała przygoda muzyczno-historyczno-krajoznawcza, festiwalowe wieczory z pewnością pozostwią piękne wspomnienia.

Festiwal odbyw się dzieki wsparciu i współorganizacji następujących podmiotów: Województwo Małopolskie, Powiat Nowotarski, ZEW Niedzica SA, Bank Spółdzielczy Karpatia, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska, Orle Gniazdo, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Wydawnictwo Astraia oraz Gmina Łapsze Niżne i Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, Tomasz Hamerski – Starosta Powiatu Nowotarskiego, Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej!

Poniżej znajduje się szczegółowy plan tegorocznego festiwalu. Zapraszamy na barokowy Spisz!

 

Kategoria: 
Back to Top