Śpisko Watra
7 lipca przy GOK-u w Niedzicy już po raz 28. zapłonęła watra, symbol letniego przeglądu spiskiego folkloru. Uroczystego rozpoczęcia i rozpalenia Śpiskiej Watry dokonał Wójt Gminy Łapsze Niżne Pan Jakub Jamróz w towarzystwie parlamentarzystów: Pani Anny Paluch, Pana Andrzeja Guta – Mostowego, Starosty Powiatu Nowotarskiego Pana Tomasza Hamerskiego, Pana Juliana Kowalczyka Prezesa Związku Podhalan, Pana Jana Budza Prezesa Związku Polskiego Spisza, Pani Juliany Sarkan-Gal asystentki konsula Węgier w Polsce oraz Sławomira Czarneckiego kompozytora i sympatyka Spisza.
Podczas przeglądu bogactwo i różnorodność Spisza zaprezentowało 13 zespołów z polskiego Spisza: Trybskie Dzieci z Trybsza, Dunajec z Niedzicy w dwóch grupach wiekowych, Spiszacy z Łapsz Niżnych, Kacwińskie Borówecki z Kacwina, Bystry Potok z Kacwina, Czardasz z Niedzicy, Mali Jurgowianie z Jurgowa, Torecki i Lotry z Łapszanki, Mali Frydmanianie i Frydmanianie z Frydmana, Mali Toniecnici i Młody Jawor z Krempach oraz Koło Gospodyń Wiejskich Frydmanianki, a także goście z Węgier: zespół Aranyalma Néptánccsoport oraz chór Aranyalma Kórus.
Występy na scenie zakończył energetyczny koncert Śpiskiej Qmpaniji, który zapewnił zgromadzonej publiczności moc niezapomnianych wrażeń.
Ucztę kulinarną zapewniły kuchnie regionalne trzech regionów: Spisza – KGW Frydmanianki, Pienin – KGW ze Sromowiec Wyżnych oraz Podhala – KGW z Maniów, w ramach Partnerstwa z Ekomuzeum Dziedziny Dunajca.
Podczas Watry gościliśmy delegację z Mindenszentek na Węgrzech, którzy w oryginalnym węgierskim kotle gotowali tradycyjny gulasz, który cieszył się dużą popularnością wśród uczestników. Goście z Węgier częstowali także tradycyjnymi węgierskimi langoszami.
Uczestnicząc w przeglądzie, można było również podziwiać wystawę pn. „Barwy Spisza” – elementy stroju spiskiego, odmiany jurgowskiej ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz zapoznać się z Punktem Obsługi Ekodoradcy Gminy Łapsze Niżne.
Malowanie twarzy oraz kolorowe tatuaże, wykonywane przez opiekunów świetlic, cieszyły się dużą popularnością wśród najmłodszych uczestników.
Partnerami imprezy byli: ZEW Niedzica S.A., Stowarzyszenie Sprężyna- Centrum Edukacji Nieformalnej, Muzeum Tatrzańskie, zaś współorganizatorem był Powiat Nowotarski.
Wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych gminnych wydarzeniach kulturalnych!
Serdeczn dzięujem