Ciemności Kryją Ziemię
W dn. 30-31 marca 2019 r. młodzież z siódmej klasy Szkoły Podstawowej we Frydmanie wzięła udział w wyjeździe studyjnym w ramach projektu edukacyjnego “Ciemności Kryją Ziemię” dotyczącego dziedzictwa żydowskiego. Projekt realizowany pod patronatem Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu ma na celu wsparcie nauczycieli i młodzieży ze szkół z Małopolski w zakresie poszerzenia wiedzy o Holokauście i polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Pierwszym etapem wyjazdu była Markowa – miejscowość w województwie podkarpackim, gdzie znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Młodzież podczas zwiedzania miała okazję poznać tragiczne losy Żydów oraz Polaków, którzy za ratowanie swoich żydowskich sąsiadów zapłacili najwyższą cenę.
Stamtąd odjechaliśmy w kierunku Zamościa, nieopodal którego znajdował się niemiecki obóz zagłady w Bełżcu, w którym wymordowano ok. 500 000 Żydów z południa Polski, w tym najprawdopodobniej również Żydów ze Spisza. Dziś znajduje się tam miejsce pamięci i muzeum, które robią niesamowite wrażenie na zwiedzających.
Po obiedzie pojechaliśmy na nocleg pod Warszawą, by na drugi dzień rano udać się do stolicy. Głównym celem wizyty w Warszawie było Muzeum Żydów Polskich „Polin”, ale znaleźliśmy też czas, aby pospacerować po Placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu, zobaczyć Stadion Narodowy, Zamek Królewski i zrobić zdjęcia pod Kolumną Zygmunta. Resztę programu zajęło ponaddwugodzinne zwiedzanie Muzeum „Polin”. Uczniowie w sposób niezwykle atrakcyjny przy pomocy całej gamy nowoczesnych środków audiowizualnych i multimedialnych mogli zapoznać się z historią polskich Żydów na tle historii ojczystej.
Nasza młodzież uczestnicząca w projekcie przygotowuje specjalny spektakl o tematyce żydowskiej, którego przygotowanie jest okazją do zapoznania się z kulturą i obyczajowością Żydów (stroje, tańce, muzyka). Próby do teatralnej adaptacji szmoncesu Juliana Tuwima pt. „Przypadek Fajtelmana” trwają, a jego premiera jest przewidziana na maj lub czerwiec.
Krzysztof Mikołajczyk (opiekun grupy)