Nowa Stara Izba Regionalna w Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych

štvrtok, máj 27, 2021

"Tradycja jest Twoją godnością, Twoją dumą, Twoim szlachectwem.

 Dbaj o zachowanie spuścizny Twych ojców "

Władysław Orkan

W roku szkolnym 2003/2004 z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły p. Juliana Kowalczyka łapszańska szkoła uczestniczyła w programie „Nie pozostawiajmy dzieci samym sobie”. W ramach tego programu cała społeczność szkoły: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie podjęli się stworzenia w budynku szkoły Izby Regionalnej, gdzie zgromadzono przedmioty z wyposażenia tradycyjnego domu na Spiszu. Zebrane sprzęty w większości  ofiarowane zostały przez nauczyciela p. Annę Kowalczyk i pochodzą z jej domu rodzinnego.  

W roku szkolnym 2020/2021 postanowiono stworzyć nowe pomieszczenie dla Izby Regionalnej i przenieść ją z poziomu „0” do sali nr 17. W nowej sali umieszczono też regionalne eksponaty z sali historycznej  nr 22 dawnego gimnazjum. Nowa Izba Regionalna składa się z dwóch części: izby (kuchni) i paradnyj (wielkij) izby,  zgodnie z dawnym układem spiskiego domu. Na półkach wiekowe gornecki piękne talorki. Koła pieca stoją skopiec i pucek do gruli. W izbie znajdziemy też m.in. magielicę, stympkę, śtyńce z gynsi, miyntlicę i kanteckę. W ozdobnej skrzyni są i kanafoski i spodniki. W kącie stoi może stuletnia warcula. Ściany zdobią stare obrazy i ozdobne makatki. W starym sifonerze zawieszono męską cuchę, a cały strój spiski kobiecy i męski odmiany kacwińskiej dostojnie prezentuje się na manekinach. Przy wejściu do izby zawieszono kropielnicę, a na parapetach kwitną w wazownikach pelargonie. Sporo uzbierało się tego wszystkiego i trudno to wszystko wymienić, na pewno w dalszym planie jest inwentaryzacja eksponatów. Dziś najlepiej to wszystko zobaczyć – zapraszamy. Takie miejsce w szkole będzie znakomitym miejscem do lekcji z edukacji regionalnej.

Prace malarskie i konstrukcyjne z wykorzystaniem drewna wykonał nasz szkolny konserwator – Wendelin Nowobilski. Finansowo organizację izby wsparł Sklepik Uczniowski naszej szkoły.  Zadbano o dekoracje i wykończenie całego pomieszczenia tak aby uczniowie w tej izbie uczyli się historii swego regionu i poznawali jego tradycje pamiętając o swych korzeniach. Rewitalizacją Izby Regionalnej zajmowali się: Anna Kowalczyk i Barbara Kowalczyk przy wsparciu: Zofii Nowak, Elżbiety Łukuś i Józefy Żołądek. 

Czas jaki mamy jest wyjątkowy, ale pokazuje on też, że wszystko podąża swym naturalnym trybem. Szkoła żyje swym innym życiem, w tych ostatnich miesiącach nie było w niej wszystkich uczniów, w klasach byli często sami nauczyciele, ale szkoła żyła stacjonarnie czy online i zmieniała się. Właśnie w tym czasie powstała nasza nowa stara izba regionalna – będzie znakiem z tego roku. Szczególnego znaczenia i mocy nabiera napis w izbie w postaci papierowego nadruku imitującego tradycyjny sosręb:

POKÓJ PANU I WSZYSTKIM TU PRZEBYWAJĄCYM ROK 2021

Zobacz galerię - kliknij link

 

 

Back to Top